På söndag är det församlingsmöte efter gudstjänsten. Vi välkomnar Ulrik Josefsson, Åsa Molin och Jakob Svensson, som presenterar undersökningen om församlingen efter branden. De medverkar också i gudstjänsten. Det ska bli intressant att höra vad de kommit fram till. Jag hoppas att så många som möjligt kan vara med på söndag!
På onsdag den 18 mars har vi en Cafékväll. Alf Svensson, KD:s fd partiledare, kommer och berättar om sitt långa politikerliv. Missa inte det! 50 kr inkl fika. Öppet från 17.00.
_______________________________________________________________
Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens
bankgiro 358–8969 eller Swish 123 52 88 162
*Gåvor till Småbarnssången märks ”Småbarnssång”
*Gåvor till soppluncherna märks ”Soppa”
_______________________________________________________________
Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:
Söndag 15/3
10.00 Gudstjänst Ulrik Josefsson, Åsa Molin, Jakob Svensson, Johanna Johansson. Sång Dan Palmér. Efter gudstjänsten blir det församlingsmöte. Då kommer Ulrik, Åsa och Jakob att presentera undersökningen om församlingen efter branden.
16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.
Måndag 16/3
10.00 Bön
18.30 Kören övar i Equmeniakyrkan Huskvarna
Tisdag 17/3
10.00-12.00 Småbarnssång för barn 0–2 år med förälder. Sångstund, fika, lek.
Onsdag 18/3
10.00 Promenadgrupp (ta med eget fika)
18.00 Cafékväll med Alf Svensson. 50 kr inkl fika. Öppet från 17.00.
Torsdag 19/3
14.00-16.00 Musiklek för barn 2–6 år (med vuxen)
Lördag 21/3
14.00-16.00 Trons grund med Lars-Bertil Florén: Vi tror på den heliga ande och kyrkan i världen. Hur då? Fruktpaus.
Söndag 22/3
10.00 Gudstjänst Johanna Johansson och Gunnel Olofson. Gemensam kör. Gudstjänsten är gemensam med Equmeniakyrkan Huskvarna.
Ändringar i programmet kan ske med kort varsel.
Onsdag 25 mars kl 16-19 Våffelkväll. Andakt kl 17.30.
– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete, Kongo, ber vi om att fler människor ska få möta Jesus och få sina liv förvandlade.
– Tillsammans med Jönköpings Kristna Samarbetsråd ber vi för Ansgariikyrkan (Equmeniakyrkan)
Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:
– Nicaragua. Gud, vi ber för den teologiska utbildningen inom Moravakyrkan i Nicaragua. Tack att du kallar människor till tjänst som ledare och som pastorer! Förbered dem för deras uppdrag att leda församlingar i dagens Nicaragua. Ge dem kraft och mod.
– Fredsbön. Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden!
Guds ord(Psaltaren 107:1–9) Midfastosöndagen/Livets bröd
Tacka Herren, ty han är god, evigt varar hans nåd. Så skall de befriade säga, de som Herren befriat ur nöden och som han har hämtat hem från alla länder, från öster och väster, norr och söder. Några gick vilse i öde öknar, de fann ingen väg till bebodda städer. De var hungriga och törstiga, och deras krafter sinade. Då ropade de till Herren i sin nöd, och han räddade dem ur deras trångmål. Han lät dem finna den rätta vägen till en stad där människor bodde. De skall tacka Herren för hans godhet, hans underbara gärningar mot människor. Han ger de törstande att dricka och mättar de hungriga med allt gott.
Bön (ur Psalmer och Sånger)
All godhets Gud, du som ger oss att äta av brödet från himlen, ge oss hunger och törst efter din rättfärdighet, och låt oss leva av din frälsning. Genom din Son Jesus Kristus, vår Herre. Amen.
Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor