Veckobrev vecka 11

Är du sugen på Pilgrimsvandring? Den 10 april, Annandag påsk, blir det en Pilgrimsfest på Vidablick, Bankeryd. Du kan vandra från 5 olika platser, med olika längd. Bankerydsspåret från Bankeryds kyrka 3,5 km, Vilhemsrospåret från Ceciliakyrkan 7 km, Habospåret 10 km från S:t Johannes kyrka i Habo, KFUM-spåret från Järstorps kyrka 10 km, Jönköpingsspåret från Immanuelskyrkan 11 km. Det går också att cykla från Sofiakyrkan. Cykelspåret är 11 km. Framme på Vidablick blir det en Pilgrimsmässa kl 16. För starttider och mer information, se https://immanuelskyrkan.com/pilgrimsfest-bankeryd-2023/

Lördagen den 3 juni blir det en Jesusmanifestation i Jönköping. Boka gärna in det i kalendern, mer info kommer längre fram.

Vid Ansgariikyrkans invigningshelg kommer vi att ha fest för medlemmar på lördagskvällen. Kom ihåg att anmäla dig! Det blir buffé som kostar 250 kr/person. Anmälan till pastor Johanna Johansson (via mail, sms el telefon) senast den 28 mars. Självklart är även respektive välkomna, även om bara den ena är medlem i församlingen.

Preliminärt program för festkvällen: Vi börjar kl 17 med invigning utanför kyrkan, sedan mingel inuti byggnaden. Programmet börjar ca 18 med avbrott för buffé runt 19.30. Kvällen beräknas vara slut vid 21-tiden.

Kan du göra en viktig insats i församlingen? Vi behöver ett antal personer till Valberedningen. Hör av dig till Ann-Britt Gällring om du kan tänka dig att vara med i valberedningen fram till årsmötet i höst (eller längre).

_______________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

*Specifika gåvor till kyrkbygget märker du med ”Nya kyrkan”

*Om du inhandlat tidningen Årsringar märker du din inbetalning

med ”Årsringar”

*Insamling till pastors- och diakonutbildningen märker du ”POD”

_______________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 19/3

10.00 Scoutgudstjänst i Equmeniakyrkan Huskvarna.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg. Samlingssalen, Lindgården.

Måndag 20/3

18.30 Körövning i Equmeniakyrkan Huskvarna.

Tisdag 21/3

9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

19.00 Bön hemma hos Gunnel Karlsson, Andréevägen 72.

Onsdag 22/3

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

Torsdag 23/3

18.00 Framtidsgruppen träffas i Region Östs lokaler.

18.00 Scouterna har ledigt.

Söndag 26/3

10.00 Gudstjänst Daniel Sander (studentpastor) och Johanna Johansson. Sång Dan Palmér. Församlingsforum efter gudstjänsten.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg. Samlingssalen, Lindgården.

Program för Invigningshelgen den 28–30 april

Fredag         15–17 Öppet Hus

                      19 Tacokväll för alla åldrar

                      21 Konsert med Emi Li

Lördag         11–13 Öppet Hus

                      17 Festkväll med invigning (för medlemmar+några speciellt inbjudna)

Söndag        10 Högtidsgudstjänst med kyrkkaffe

                      16 Gudstjänst på arabiska

                      21 Vårfirande vid Sannabadet                               

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel. Var rädda om varandra och stanna hemma vid förkylningssymptom.

Veckans böneämnen:

– Tillsammans med våra vänner i Sundi-Lutete, Kongo-Kinshasa, ber vi att de människor som söker sanningen, ska finna Jesus som är vägen, sanningen och livet.

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för övriga kristna församlingar i Jönköping.

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Region Väst. Gud, vi tackar och ber för Musikkonferensen som äger rum i Göteborg den här helgen, låt den ge inspiration och glädje till många i församlingar runt om i landet. Vi ber också för alla ledare i församlingar och föreningar i region Väst som troget möter barn och unga vecka efter vecka.

Liberia. Gud, vi ber för dövskolorna i Monrovia och Kakata, och att de barn och ungdomar som går där ska få en god utbildning och en bättre uppväxt trots att det finns stor okunskap kring dövhet i samhället. Vi ber att du ska vara med lärarna och ge dem stöd i sitt arbete.

Skapelsen. Gud, vi ber om hjälp att leva i fred med hela skapelsen och att gå kärlekens väg på jorden.

– Vi är en del i Equmeniakyrkans nationella bönekedja. Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Centrumkyrkan Flen.

Guds ord                                                       Midfastosöndagen/Livets bröd

(Ordspråksboken 9:1–6)

Visheten har byggt sig ett hus, hon har huggit ut sina sju pelare. Hon har ställt till med slakt, blandat vinet och dukat bordet. Hon har sänt ut sina tjänsteflickor att ropa från höjderna i staden: »Du som är okunnig – kom!« Till de oförståndiga säger hon: »Kom! Ät mitt bröd och drick vinet jag har blandat. Överge enfalden så får ni leva, följ förståndets väg.«

Bön (ur Psalmer och Sånger)

Herre vår Gud, som möter oss i nattvardens måltid, vi tackar dig för att vi får dela bröd och liv med varandra som försoningens och rättvisans tecken i en söndrad värld. I Jesu namn. Amen.

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor