Veckobrev nr 42

På söndag är det dags för Scoutgudstjänst. Då får vi vara med och dela scouternas glädje och spänning vid invigning och märkesutdelning. Jag tror också vi kommer att få se en del bilder från scoutåret.

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 24/10

10.00 Scoutgudstjänst. Scouter och scoutledare medverkar. Musik Anna och Manne Eriksson.

Måndag 25/10

19.00Bön hemma hos Angela Johansson, Hägnevägen 25, Huskvarna.

Tisdag 26/10

9.00 Vandringsgruppen samlas vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

Onsdag 27/10

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

16.00 Konfirmanderna träffas i Equmeniakyrkan Huskvarna.

18.30 Verksamhetsrådet träffas i Equmeniakyrkan Huskvarna.

Torsdag 28/10

10.00 Bibelsamtal och bön. Samlingssalen, Lindgården.

14.00 Styrelsen och Fastighetsrådet träffas på Lindgården.

18.00 Scouterna är hemma hos Catharina Mars.

Söndag 31/10

10.00 Temagudstjänst ”Den kyrka växer som predikar den bibliske Jesus”. Johanna Johansson och Karl-Ivar Karlsson. Samlingssalen, Lindgården.

Temagudstjänsten följs (onsdagen den 3 november kl 19) av en helt fristående samtalskväll på samma tema.

*** 20-21 november Församlingens årsmöteshelg ***

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel. Håll dig uppdaterad genom att titta i almanackan på ansgariikyrkan.se

Vi fortsätter att vara rädda om varandra och stannar hemma vid förkylningssymptom.

Equmeniakyrkan Huskvarna bjuder in oss till Kongo i fokus nästa lördag. Ett program med tre olika föreläsare:

Kongo i fokus” Lördagen 30/10 kl. 10 med fika.

Kvinnor & barn i Kongo” – Kristina Lindström informerar om ”vårt” nutritionsprojekt i Kimpese, Kongo Kinshasa ”Men det finns sådant hon inte skriver om…” – Margareta Andermo presenterar sin nya bok om sin egen och Kongos självständighetsprocess. ”Kongo-Kinshasa idag” – Åke Johansson om den aktuella politiska situationen. Varmt välkommen!

_____________________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller via Swish: 123 52 88 162

_____________________________________________________________________

Veckans böneämnen:

Diakoni. Gud vi ber om livsmod efter en lång tid av restriktioner, hjälp och möt människor som söker hopp, mening och glädje i sina liv! Kom med din frid till de trötta, utsatta, ensamma och isolerade. Vi ber för vår församling, hjälp oss att skapa öppna mötesplatser för att samtala om dig, du som med omsorg ser till vårt innersta och aldrig tröttnar på att skapa nya möjligheter till din närhet.

Azerbajdzjan. Vi ber för de människor som fortsatt drabbas av den pandemi vi alla lever i. Vi ber för vårt samarbete, hjälp oss att lösa de hinder som pandemin skapar. Låt vårt samarbete få bära frukt i våra båda länder. Vi ber för de hemliga husförsamlingarna i provinserna. Hjälp dem att hitta en väg för att få samlas i öppenhet och frihet. Vi tackar för evangelister och ledare som fortsätter sprida Guds ord. Vi ber om mod och beskydd. Vi ber för de kristna som förföljs för sin tro av arbetsgivare och familj. Vi ber att den Helige Ande ska styrka och skydda de som aktivt delar sin tro med andra.

– Tillsammans med församlingen i Sundi-Lutete ber vi för de medlemmar i våra församlingar som av olika anledningar hamnat lite utanför gemenskapen.

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi denna vecka för Sankt Franciskus församling (Romersk-katolska kyrkan).

21a söndagen efter trefaldighet/Samhällsansvar

Guds ord (Romarbrevet 13:7-10)

Ge alla vad ni är skyldiga dem, åt var och en det han skall ha: skatt, tullar, respekt, vördnad. Stå inte i skuld till någon, utom i er kärlek till varandra. Ty den som älskar sin medmänniska har uppfyllt lagen. Buden Du skall inte begå äktenskapsbrott, Du skall inte dräpa, Du skall inte stjäla, Du skall inte ha begär och alla andra bud sammanfattas ju i ordet: Du skall älska din nästa som dig själv. Kärleken vållar inte din nästa något ont. Kärleken är alltså lagen i dess fullhet.

Bön (ur Psalmer och Sånger)

O Gud, du som har satt oss leva här i världen, låt oss besinna vårt ansvar, så att vi alltid tjänar dig och vår nästa. Genom din Son Jesus Kristus, vår Herre. Amen

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor