Jubileumsinsamlingen har nått 28 220 kr. Stort tack till alla som varit med och bidragit!
Retreat i Ansgariikyrkan lördagen den 8/11 kl 10-16. Bjud gärna in andra till vår retreatdag. Anmäl till mig, pastor Johanna, och även ev allergier/specialkost. Du kan vara med oavsett om du är van vid retreater eller om det är en helt ny upplevelse för dig. Avgiften är 200 kr, men lägre för medlemmar i Ansgariikyrkans församling.
Retreat – En möjlighet att dra sig tillbaka för vila och eftertanke, stillhet och bön. Vi börjar med smörgåsfika och introduktion, innan vi går in i tystnaden. Till lunch serveras det soppa. Jag och Kristina Gustafsson leder retreaten. Kristina kommer att hålla en kort introduktion i akvarellmålning. Det kommer att finnas utrymme för egentid (i tystnad) då du kan dra dig undan och fundera över en bibeltext, läsa, måla akvarell eller ta en promenad.
_______________________________________________________________
Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens
bankgiro 358–8969 eller Swish 123 52 88 162
Om du skickar in till ett speciellt ändamål, så märk insättningen med t ex
* Småbarnssång
_______________________________________________________________
Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:
10.00 Gudstjänst. Jan Eirestål och Karl-Ivar Karlsson. Sång Anna Eriksson.
16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.
Måndag 27/10
10.00 Bön
Tisdag 28/10
9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna. (Ta med kaffe, mellanmål och något att grilla).
10.00-12.00 Småbarnssång för barn 0–2 år med förälder. Sångstund, fika, lek.
15.00 Redaktionskommittén
Onsdag 29/10
10.00 Promenadgrupp (ta med eget fika)
Lördag 1/11 Alla helgons dag
17.00 Musikandakt med sånger och dikter. Åke Nordqvist, Bodil Mårtensson-Hagbrant och Johanna Johansson
Söndag 2/11
10.00 Gudstjänst med nattvard och ljuständning. Johanna Johansson och Lennart Johansson.
16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.
Ändringar i programmet kan ske med kort varsel.
8/11 Retreatdag i Ansgariikyrkan
19/11 kl 18.30 ”Kan kristendomen vara mörkgrön?” En föreläsning om religion, ekologi och människans plats i naturen av Aron Engberg, universitetslektor i religionsvetenskap. Plats: Equmeniakyrkan Huskvarna
– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete, Kongo, ber vi för alla som inte har något arbete och för alla som har svårt att klara sin ekonomi.
– Tillsammans med Jönköpings Kristna Samarbetsråd ber vi för Pingstkyrkan (Pingströrelsen)
Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:
– Equmenia. Gud, vi ber dig om att du ska kalla fler ledare i olika åldrar till vårt Equmenia så fler unga får finna en god gemenskap och lära känna dig. Tack för att du utmanar, utrustar och uppmuntrar oss att vara gåvor till varandra.
– Fredsbön. Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! Amen.
Guds ord (Psaltarpsalm 73:23–26) 19e efter trefaldighet/Trons kraft
Nu är jag alltid hos dig, du håller mig vid handen. Du leder mig efter din vilja, du för mig på härlighetens väg. Äger jag dig i himlen önskar jag ingenting på jorden. Min kropp och mitt mod må svika, men jag har Gud, han är min klippa för evigt.
Bön (ur Psalmer och Sånger)
Himmelens och jordens Gud, som vet hur bräckliga vi är, hjälp oss att hålla fast vid dig när vår tillit sviktar. Ge oss en tro som föder livsmod och hopp. Genom Jesus Kristus, vår Herre. Amen
Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor