Sommarbrev vecka 26-31

Nu har sommargudstjänsterna tillsammans med Equmeniakyrkan Huskvarna kommit igång. Som vanligt har vi varannan vecka. Förutom under tre veckor då även Equmeniakyrkan Kaxholmen är med i samarbetet (i Ansgarii 28/7, i Kaxholmen 4/8, i Huskvarna 11/8). Nu på söndag är det i Ansgariikyrkan och det är Lars-Bertil Florén som predikar. Marie och Micce Rosén, som skulle sjungit och spelat, är tyvärr förhindrade pga sjukdom.

Under två terminer har vi haft Maria Åkesson anställd för att leda Småbarnssång för barn 0–2 år. Under året har vi nått över 20 familjer. Men flera av barnen har redan passerat 2-årsgränsen och andra har börjat på förskolan. Det är alltså en ganska kort tid de kan vara med i Småbarnssången (beroende på när de hittar hit första gången). Tankar har funnits i församlingen, och även efterfrågats av föräldrarna, om någon verksamhet för nästa åldersgrupp och Maria har ställt sig positiv till det. På församlingsmötet 16/6 beslutades att utöka Marias anställning, för att starta en grupp för åldern 2–6 år. Detta medför att det behövs fler personer som kan hjälpa till praktiskt med fika, städning och allmänt fix i samband med dessa barnaktiviteter. Just nu är det bara kvinnor, men det vore bra om både män och kvinnor vill engagera sig i detta. Det är ju positivt att barnen och deras föräldrar får träffa personer från olika generationer och det har varit uppskattat. Småbarnssången är tisdag förmiddag och gruppen för 2-6 år blir troligen torsdag eftermiddag. Anmäl ditt intresse till Anna Eriksson eller till någon av de jouransvariga på kyrkans/pastorns nummer.

Den 23–25 augusti är det Ansgariikyrkans tur att hjälpa till som volontärer på Strandgården. Det är i nuläget 5 personer som anmält sig, men det skulle behövas fler. Strandgården föreslår att man är en grupp om ca 10 volontärer. Då kan man dela upp dagen i för- och eftermiddagspass och kan vara ledig och njuta av Strandgården och dess omgivningar när det andra gänget ”jobbar”. Som volontär kan du få hjälpa till med t.ex. matförberedelse, servering, frukost, försäljning av glass och godis, städning, tvätt och annat som behövs för att kunna hålla gården fräsch och inbjudande. Mat och logi är kostnadsfritt. All information om aktuella städrutiner, restaurangrutiner, arbetskläder mm får man på plats. Hör av dig till Pär Thibom om du är intresserad av att hjälpa till.

Nu är det semestertider:

Johannahar semester vecka 27–31

Eddyhar semester vecka 27–30

Följande personer har jour under Johannas semesterveckor och svarar i kyrkans/pastorns telefon:

Vecka 27–28 Curt Olofson

Vecka 29–30 Ann-Britt Gällring

Vecka 31 Lennart Bergström

Vardagsrummet tar en paus under semester/sommartid, men det blir några Våffelkvällar. Varmt välkomna till dessa!

Equmeniakyrkan Huskvarna har sommarcafé varje torsdag kl 10-12.  

Det har glömts kvar en del saker (t ex huvudbonader och halsdukar) under året. Kolla gärna på hatthyllan! Även om du inte vet om att du tappat bort något, så kanske det ändå ligger där.

Vår vänförsamling Sundi Lutete i Kongo firar 100 år den 12–15 september 2024. Det vill vi fira! Vill du vara med? Det pågår en gåvoinsamling i vår församling. Sätt in din gåva på församlingens bankgiro eller swish och märk din gåva ”Sundi 100”.

_______________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

*Gåvor till Småbarnssången märks ”Småbarnssång”

*Gåvor till Sundi-Lutetes 100 års-jubileum märks ”Sundi 100”

_______________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 30/6

10.00 Gudstjänst i Ansgariikyrkan. Lars-Bertil Florén och Lennart Bergström.

#10 Nåd (Ef 2:7–13, Joh 10:11–15, Jer 18:1–6, Ps 25)

16.00 Gudstjänst på arabiska Eddy Herreborg.

Måndag 1/7

10.00 Bön

Onsdag 3/7

10.00 Promenadgruppen

Söndag 7/7

10.00 Gudstjänst med nattvard i Equmeniakyrkan HuskvarnaLeif Larsson, Evert Johansson, Anne-Marie Andersson.

Måndag 8/7

10.00 Bön

Onsdag 10/7

10.00 Promenadgruppen

Torsdag 11/7

18.30 Våffelkväll

Söndag 14/7

10.00 Gudstjänst i Ansgariikyrkan. Karl-Ivar Karlsson. Sång Curt Olofson.

#11 Budskapet om fred (Ef 2:14–18, Joh 10:16–18, Jes 9:2–7, Ps 26)

Måndag 15/7

10.00 Bön

Onsdag 17/7

10.00 Promenadgruppen

Söndag 21/7

10.00 Gudstjänst i Equmeniakyrkan Huskvarna. Joakim Hagerius, Pelle Hellsing, Maria Åkesson, Sylvia Lönn.

Måndag 22/7

10.00 Bön

Onsdag 24/7

10.00 Promenadgruppen

Torsdag 25/7

11.00 Andakt på Österängens äldreboende. Karl-Ivar Karlsson o Maj Ljungberg.

18.30 Våffelkväll

Söndag 28/7

10.00 Gudstjänst i Ansgariikyrkan. Anita Lindén talar och sjunger. Karl-Ivar Karlsson. #12 Församlingen (Ef 2:19–22, Joh 15:1–10, Jer 31:31–34, Ps 27:1–5)

Måndag 29/7

10.00 Bön

Onsdag 31/7

10.00 Promenadgruppen

Torsdag 1/8

16.00 Andakt på Lindgården. Curt Olofson och sångarna.

Söndag 4/8

10.00 Gudstjänst med nattvard i Equmeniakyrkan Kaxholmen. Rosie Gard m fl.

Måndag 5/8

10.00 Bön

Tisdag 6/8

14.30 Andakt på Vilhelmsrogården. Karl-Ivar Karlsson och Maj Ljungberg.

Onsdag 7/8

10.00 Promenadgruppen

17.00 Styrelsemöte

Torsdag 8/8

18.30 Våffelkväll

Söndag 11/8

10.00 Gudstjänst i Equmeniakyrkan Huskvarna. Bengt Cederblad, Anna Eriksson.

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel.

Böneämnen under sommaren:

– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete, Kongo,

* ber vi att Kongos folk får lära känna Jesus Kristus

* ber vi om fred och frihet i hela Congo RDC

* tackar vi Gud för pastorerna i våra båda församlingar, Sundi och Ansgarii

* ber vi om väckelse i Sverige

* ber vi för barn, unga och ledare i Ansgarii, som ska på läger

* ber vi för sjukvården i Sverige och i Kongo

– Tillsammans med Jönköpings Kristna Samarbetsråd ber vi för

* Andreasförsamlingen, Fjällstugan (Equmeniakyrkan)

* Råslätts församlingsgemenskap (SAM/EFK)

* Övriga kristna församlingar

* Adventkyrkan (Sjundedagsadventisterna)

* Sankta Maria församling (Österns Assyriska kyrka)

* Ansgariikyrkan (Equmeniakyrkan)

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

* Pakistan och Equmenia

* Skapelsen och Sommarens alla mötesplatser

* Nicaragua och Diakonin

* Israel och Palestina och förberedelserna inför Scoutlägret ”Större”

* Spanien och Scoutlägret ”Större”

* Kongo Kinshasa och Kyrkokonferensen i Göteborg

* Fred: Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden!

Om sommaren kommer flyttfåglarna från södern. Har jag tur siktar jag min första svala just som den flyger in från havet. Fast det är nog troligare att jag plötsligt bara upptäcker hur svalorna redan i flera dagar flugit fram och tillbaka i luften ovanför mitt huvud.

Plötsligt upptäcker vi att Gud blivit en del av livet. Mera sällan märker vi det just i det ögonblick som det händer. (ur Bönboken – tradition och liv, s 284)

Guds ord    (Psaltaren 65:10–14)

Du tar dig an jorden och ger den regn, du gör den bördig och rik. Guds flod är full av vatten. Du får säden att växa, du sörjer för jorden. Du vattnar åkerns fåror och jämnar ut dess tiltor. Med regnskurar gör du jorden mjuk, du välsignar det som växer. Du kröner året med goda gåvor, där du går fram gror feta skördar. Ödemarkens beten frodas, höjderna klär sig i jubel. Ängarna smyckas av fårhjordar och dalarna höljer sig i säd. Allt är jubel och sång.

Bön (ur Bönboken – tradition och liv, nr 538)

Öppna ditt hjärta för Gud och tag emot sommarens välsignelse: Må du vila på gröna ängar, må du finna frid vid stilla vatten, må du dricka ur livets klara källa.

Ha nu en skön sommar och var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor