Veckobrev vecka 22

Tack till alla som på olika sätt medverkat i Hjärta Jönköping! Det blev en innehållsrik vecka med församlingarna i Jönköping och Huskvarna och väldigt fina gudstjänster i Idrottshuset. En vecka då vi fick visa att vi som församlingar står med varandra och inte emot. En vecka då vi tillsammans fick manifestera det som förenar oss som kristna – tron på Jesus Kristus. Skicka gärna en tacksamhetsgåva till Hjärta Jönköping via Swish 123 126 09 67 (JKS).

På lördag är det åter dags för Jesusmanifestationen i Jönköping, med MC-folket i spetsen. 9.45 blir det Bön och lovsång i Kristine kyrka. Ca 11 går starten från Hovrättstorget till Rådhusparken (med ankomst ca 12), där det blir lovsång och appeller. Först i tåget kör MC-klubbarna, sedan bilklubbarna och därefter alla som vill gå till fots. Vill du veta mer hittar du information på www.bridgebuilder.nu

Så är det åter dags för Vättersnäsdagen på Sannaängen, söndag 2 juni kl 15-17. Det blir bland annat filt-loppis, dvs personer som breder ut en filt med de loppisprylar de vill sälja. Ansgariikyrkan kommer också att finnas på plats och det finns möjlighet att vara med och prova Småbarnssång med Maria kl 15.15 och 15.45

_______________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

*Specifika gåvor till kyrkbygget märker du med ”Nya kyrkan”

*Gåvor till Småbarnssången märks ”Småbarnssång”

_______________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Fredag 31/5

17.00-21.00 Kvinnomöte med Carol Herreborg

Söndag 2/6

10.00 Gudstjänst med nattvard. Eddy Herreborg och Johanna Johansson. Sång Claes Adolfsson. #7 Hoppet & tron (Ef 1:18-21 Joh 14:25-29 Jes 55:1–3, 11 Ps 23:1–4, 6)

15.00-17.00 Vättersnäsdagen, Sannaängen

16.00 Gudstjänst på arabiska Eddy Herreborg.

Måndag 3/6

10.00 Bön

Tisdag 4/6

9.00 Vandringsgruppen träffas vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

10.00 Småbarnssång för barn 0–2 år med förälder.

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet. Välkommen in!

Onsdag 5/6

10.00 Promenadgruppen

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet. Välkommen in!

Torsdag 6/6 Nationaldagen

Vardagsrummet Stängt!

Fredag 7/6

10.30 Bibelsamtal och bön på Lindgården.

Söndag 9/6

10.00 Gudstjänst Johanna Johansson och Gunnel Olofson. #8 Kristus – Herre över allt (Ef 1:22-23 Joh 12:27-32 Jes 52:13–53:10 Ps 19)

16.00 Gudstjänst på arabiska Eddy Herreborg.

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel.

Lite längre fram:

16/6 Församlingsmöte efter gudstjänsten

Onsdag 19/6 Våffelkväll kl 18.30

Böneämnen under veckan:

– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete, Kongo, ber vi (i samband med nationaldagen) för Sveriges folk. Låt dem förstå att Jesus Kristus är vår räddning.

– Tillsammans med Jönköpings Kristna Samarbetsråd ber vi den här veckan för Dalvikskyrkan (Evangeliska Fosterlandsstiftelsen EFS).

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Egypten. Tack Gud för samarbetet med Nilens Synod och för alla människor som fått lära sig mer om mänskliga rättigheter och religionsfrihet genom Equmeniakyrkans utbildningar i Egypten. Vi ber att Din Ande ska få fortsätta verka och förvandla människors hjärtan. Vi ber om beskydd och ledning.

Klimat – Världsmiljödagen. Gud, vi ber för hela din skapelse, för den underbara och sårade planet som vi får kalla för hem. Herre förbarma dig! Vi ber för de församlingar och människor som har börjat drömma om och praktisera ett annat sätt att leva. Låt ditt rike komma!

Fredsbön. Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden!

Guds ord    (Efesierbrevet 1:18–21)                                            

Må han ge ert inre öga ljus, så att ni kan se vilket hopp han har kallat oss till, vilket rikt och härligt arv han ger oss bland de heliga, hur väldig hans styrka är för oss som tror – samma oerhörda kraft som han med sin makt lät verka i Kristus när han uppväckte honom från de döda och satte honom på sin högra sida i himlen, högt över alla härskare och makter och krafter och herravälden, över alla namn som finns att nämna, såväl i denna tiden som i den kommande.

Bön (ur Bönboken – tradition och liv, nr 500)

Gud, tack för vårt underbara land, för skogar och ängar, hav och sjöar, för mäktiga fjällvidder och böljande fält, för myllrande städer och levande landsbygd. Gör oss medvetna om värdet i nedärvda traditioner och öppna oss för rikedomen i mångfalden av nya erfarenheter och kulturer. Gud, välsigna Sveriges land.

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor