Veckobrev vecka 35-36

Småbarnssången startar på tisdag.Just nu har vi bara fyra barnstolar, men det behövs troligenfler. Har du någon barnstol hemma som inte används? Eller kan du köpa in om du ser någon på loppis/second hand? Den typen vi har idag är inköpt på Ikea (”Antilop” för 249 kr), men de har leveransproblem och de finns inte att få tag på just nu. Men det viktigaste är att det finns fler barnstolar i kyrkan och mindre viktigt vad det är för sort. Maria använder sig av gosedjur för att välja sånger i småbarnssången. Hon har ordnat de flesta djur som behövs, men undrar om det är någon som har ett gosedjur i form av en snigel eller spindel att skänka?

Vi hoppas att kunna starta en konfirmandgrupp den 13 september, men vi behöver bli fler. Vet du någon som är född -09 (går i årskurs 8) så tipsa dem och deras föräldrar!

Just nu har vi öppet mån-fre kl 15-17. Kan du vara Vardagsrumsvärd vid något eller några tillfällen? Under september saknar vi i nuläget bemanning följande tillfällen: fre 8/9, ons 13/9, tis 19/9, fre 22/9, mån 25/9, ons 27/9 och fre 29/9. Skriv upp dig på listan utanför mitt kontor eller hör av dig till mig.

Välkommen till informationsmötetom den ekumeniska storsatsningen 2024 iImmanuelskyrkan tisdagen den 5 september kl 19.00.

Tisdag den 26 september startar vi en Alpha-kurs. Vill du vara med som deltagare? Eller kanske som samtalsledare? Anmäl intresse så snart som möjligt!

_______________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

*Specifika gåvor till kyrkbygget märker du med ”Nya kyrkan”

_______________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 3/9

10.00 Gudstjänst med nattvard. Johanna Johansson och Gunnel Olofson. Sång Berndt Nilsson.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.

Equmeniakyrkan Kyrkokonferens: Digitala förhandlingar 3–5 september + på plats i Helsingborg 8–10 september. Ombud: Curt Olofson och Johanna Johansson.

Måndag 4/9

10.00 Bön i Ansgariikyrkan.

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

18.30 Kören träffas i Equmeniakyrkan Huskvarna.

Tisdag 5/9

9.00 Vandringsgruppen startar upp terminen och träffas vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

10.00 Småbarnssången startar. För barn 0–2 år med förälder.

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

19.00 Informationsmöte i Immanuelskyrkan om den ekumeniska storsatsningen 2024 (12–19 maj).Alla som är intresserade av att veta mer är välkomna! Informationsmötet arrangeras av JKS (Jönköpings Kristna Samarbetsråd).

Onsdag 6/9

Pastorn har ledig dag (i pausen mellan digital och fysisk Kyrkokonferens)

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan.

15.00 RPG Jönköping Öst i Korskyrkan. ”Så blir hela livet rikt och meningsfullt” med Alf B Svensson.

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

Torsdag 7/9

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

17.00 Styrelsemöte.

18.00 Scouterna startar för terminen i Stadsparken, Huskvarna.

Fredag 8/9

11.00 Bibelsamtal och bön på Lindgården.

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

Söndag 10/9

14.00 Ordinationsgudstjänsten från Kyrkokonferensen visas digitalt i Ansgariikyrkan. Observera tiden!!!

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.

Måndag 11/9

10.00 Bön i Ansgariikyrkan.

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

18.30 Kören träffas i Equmeniakyrkan Huskvarna.

Tisdag 12/9

9.00 Vandringsgruppen träffas vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

10.00 Småbarnssång för barn 0–2 år med förälder.

15.00 Stickcafé

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

Onsdag 13/9

8.30-10 Medarbetarfrukost i Ansgariikyrkan (för anställda i Equmeniakyrkorna i området)

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan.

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

16.00 Konfastart

Torsdag 14/9

15.00-17.00 Vardagsrummet är öppet.

17.00 Framtidsgruppen träffas.

18.00 Scouterna har patrullkväll i Huskvarna.

Fredag 15/9

11.00 Bibelsamtal och bön på Lindgården.

Vardagsrummet i Ansgariikyrkan är uthyrt för Minnesstund.

Söndag 17/9

10.00 Gudstjänst. Martin Landgren och Karl-Ivar Karlsson.  

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.

Längre fram:

Det spirar-veckan. Lördag den 23 september – söndag den 1 oktober händer det saker varje dag. Oftast både förmiddag, eftermiddag och kväll. Dessutom en sopplunch mitt i veckan.

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel.

Veckans böneämnen v 35–36:

– Vi är en del i Equmeniakyrkans nationella bönekedja. Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Bjursås missionsförsamling i Rättvik.

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi den 3 september för:

Musik och Kreativa uttryck. Gud, vi ber för alla körer och musikgrupper som har startat för terminen. Kom med din inspiration till alla ledare. Tack att du ser alla deltagare precis som de är. Vi ber om god gemenskap, glädje och kreativitet.

Libanon/Syrien. Gud, vi ber för Libanon och Syrien och kyrkan som finns där. Ge mod att fortsätta och inte tröttna. Ge fantasi och strategi att finna nya vägar. Ge resurser att kunna nå ut. Vi ber för goda ledare och om Din synliga kärlek för människor som har det svårt.

Skapelsen. Gud, vi ber för hela jorden, den vackra skapelse vi är en del av. Vi ber om helande och läkedom där jordar, växtlighet och djurarter är hotade. Vi ber om en god omställning till hållbarhet.

Den 10 september för:

Region Syd. Gud, vi ber för Region Syd och alla ungdomar som är med i Konfas och det fortsatta arbetet X-tend! Låt dem växa i sin gudsrelation och som människor. Vi ber och tackar för kyrkokonferensen som nu är samlad i Helsingborg. Tack för alla som hjälpt till att planera och göra det möjligt.

Spanien. Gud, vi ber för Spanien och vår samarbetsorganisation FIEIDE och för våra vänförsamlingar. Vi ber för de platser där det är fokus på församlingsplantering. Vi ber för moderförsamlingarna, i Hinojosa del Duce, Talavera de la Reina, Lugones och Almeria. Hjälp oss att tillsammans dela evangeliet.

Skapelsen. Gud, vi ber för hela jorden och idag särskilt för dem som drabbas av klimatförändringarnas konsekvenser. Herre, förbarma dig! Låt det som sker hjälpa oss alla till omvändelse från det som skadar skapelsen!

– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete, i Kongo, ber vi

3–9 september för barnen och ungdomarna i Kongo som nu börjar ett nytt läsår i skolan. 10–16 september för alla de människor, runt om i världen, som får lida för sin tro på Jesus Kristus.

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköpings Kristna Samarbetsråd (JKS), ber vi

vecka 35 för Jönköpings församling (Sv kyrkan) och vecka 36 för Pingstkyrkan

Guds ord                         13e söndagen efter trefaldighet/Medmänniskan

Jesus sade: ”Allt vad ni vill att människorna skall göra för er, det skall ni också göra för dem. Det är vad lagen och profeterna säger.” (Matteusevangeliet 7:12)

Bön (ur Psalmer och sånger)

Evige Gud, som tänder vår tro, stärker vårt hopp och formar vår kärlek, lär oss att leva för andra, glädjas med dem som gläder sig, gråta med dem som gråter och att älska utan förbehåll så som du älskar oss. I Jesu namn. Amen.

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor