Sommarbrev vecka 26-30

Så här i semestertider får det bli ett sommarbrev, som räcker lite längre. Både jag och Eddy är på semesterledighet under juli månad.Följande personer kommer att ha jour och svara i pastor Johannas (kyrkans) telefon:

Vecka 27–28: Curt Olofson

Vecka 29: Ann-Britt Gällring

Vecka 30: Lennart Bergström

Som vanligt har vi gemensamma sommargudstjänster med Huskvarna (25/6–20/8). Varannan vecka i Equmeniakyrkan Huskvarna och varannan vecka i Ansgariikyrkan. Under tre veckor är Kaxholmen också med i samarbetet: 30/7 (Kaxholmen), 6/8 (Ansgarii) och 13/8 (Huskvarna).

Verksamhetsrådet planerar för fullt, för det vi kallar ”Det spirar-veckan” (lördag 23/9 – söndag 1/10). Det blir en vecka då all vår verksamhet är igång under samma vecka. En slags ”prova-på-vecka” för alla intresserade och samtidigt en slags kick-off för församlingen. Jag vill redan nu flagga för några speciella saker. Lördagen den 23/9 blir det en konsert med familjen Hellgren ”Musikaliskt fyrverkeri – på möjliga och omöjliga instrument”. Klassisk musik blandas med humoristiska inslag och instrument som man kanske inte trodde att det var möjligt att spela på. Det kommer också, under Det spirar-veckan, ges möjlighet att vid två tillfällen prova på Tikva. Det är en träningsform och avslappningsmetod för balans och inre tillit, med inspiration från Psaltarpsalm 23: Du låter mig vila på gröna ängar, du för mig till vatten där jag finner ro. Enkla kroppsövningar med fokus på hela människan till kropp, själ och ande. Var och en deltar utifrån sin egen förmåga. Några är delaktiga i alla kroppsövningar och andra kanske lyssnar sig igenom passet, som uppmuntrar din självkänsla och ditt människovärde. Tikva betyder ”hopp” och ”tro”.

Sommartips: Hönökonferensen 8–16 Juli – Tema: Välkommen hem

Hemavanmötet 2–6 augusti.

Jönköpings Kristna Samarbetsråd (JKS)planerar en stor ekumenisk satsning, under en vecka, i samband med pingsthelgen 2024. Ett antal utskott är planerade: Stormöten, Seminarier, Debatt/PR (tidning/internet), Internmarknadsföring och bönemobilisation, Ekonomi&sponsring, Uppföljning.

Vi i JKS styrelse kommer inte att kunna göra detta själva. Kanske skulle du passa i något av dessa utskott?

_______________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

*Specifika gåvor till kyrkbygget märker du med ”Nya kyrkan”

_______________________________________________________________

Församlingens verksamhet under sommaren:

Söndag 2/7

10.00 Gudstjänst med nattvard i Equmeniakyrkan Huskvarna. Karl Leander, Pelle Hellsing, Anne-Marie Andersson.

Måndag 3/7

19.00 Bön i Ansgariikyrkan.

Onsdag 5/7

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan.

Söndag 9/7

10.00 Gudstjänst i Ansgariikyrkan. Karl-Ivar Karlsson.

OBS! Större delen av Huskvarnavägen avstängd pga Ironman. Men det går att köra in via avfart 99, från motorvägen, och komma in till vår parkering. (Ironman kommer via Vättersnäs och svänger ner mot Racketcentrum).

Måndag 10/7

19.00 Bön i Ansgariikyrkan.

Onsdag 12/7

10.00 Inställt! Promenadgruppen.

Torsdag 13/7

16.00 Andakt på Lindgårdens äldreboende. Curt Olofson och sånggrupp.

Söndag 16/7

10.00 Gudstjänst i Equmeniakyrkan Huskvarna. Lukas Klingberg, Maja Linusson.

Måndag 17/7

19.00 Bön i Ansgariikyrkan.

Onsdag 19/7

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan.

Torsdag 20/7

19.00-21.00 Våffelkväll i Ansgariikyrkans vardagsrum och park.

Söndag 23/7

10.00 Gudstjänst i Ansgariikyrkan. Lars-Bertil Florén och Lennart Bergström.

Måndag 24/7

19.00 Bön i Ansgariikyrkan.

Onsdag 26/7

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan.

Torsdag 27/7

11.00 Andakt på Österängens äldreboende. K-I Karlssonoch Maj Ljungberg.

Söndag 30/7

10.00 Gudstjänst i Equmeniakyrkan Kaxholmen. Göran Ljungberg, Ebba Hulebo.

Måndag 31/7

19.00 Bön i Ansgariikyrkan.

Tisdag 1/8          Pastor Johanna tillbaka efter semestern

10.00 Redaktionskommittén träffas i Ansgariikyrkan.

Onsdag 3/8

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan.

Söndag 6/8

10.00 Gudstjänst med nattvard i Ansgariikyrkan. Johanna Johansson och Sven-Ove Rylner. Sång Frida Elmgren.

Måndag 7/8

19.00 Bön i Ansgariikyrkan.

Måndag 7/8 – Lördag 12/8 Portal23. Regionscoutläger. Ralingsåsgården.

Tisdag 8/8

14.30 Andakt på Rosengården. Karl-Ivar Karlsson, Curt Olofson, Sånggrupp.

Onsdag 9/8

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan.

Söndag 13/8

10.00 Gudstjänst i Equmeniakyrkan Huskvarna. Joel Frank, Christer Ramefelt, Sven Björklund

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel.

Böneämnen under sommaren:

– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete:

2–7/7 Sundiförsamlingens arbete på Sundi och i omkringliggande byar.

9–15/7 Jesus är vägen, sanningen och livet. Vi ber för de människor i världen som ännu saknar den kunskapen.

16–22/7 Tackar vi Gud som är trofast, rättfärdig, förlåter våra synder och håller sina löften.

23–29/7 Ber vi för församlingarna (Sundi och Ansgarii). Må Gud leda planeringen av arbetet i våra församlingar.

30/7–5/8 Vi ber för arbetet bland barn och ungdomar i Sundi och i Ansgarii.

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för

26 juni–2 juli. Adventkyrkan Sjundedagsadventisterna

3–9 juli. Sankta Maria församling (Österns Assyriska kyrka)

10–16 juli. Ansgariikyrkan (Equmeniakyrkan)

17–23 juli. Korskyrkan (Evangeliska Frikyrkan EFK)

24–30 juli. Immanuelskyrkan (Equmeniakyrkan)

31 juli-6 augusti. Frälsningsarmén Södra Vätterbygden 

7–13 augusti. Sankt Franciskus församling (Romersk-katolska kyrkan)

– Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Bjursås missionsförsamling i Rättvik. (Equmeniakyrkans nationella bönekedja).

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Skapelsen

2 juli Färdplan och Egypten

9 juli Evangelisation och Globalt

16 juli Region Väst och Centralasien

23 juli Equmenia och Kina

30 juli Folkhögskolorna och Myanmar

6 augusti Region Stockholm och Kongo-Brazzaville

13 augusti Samhälle/Diakoni och Pakistan

För att se böneämnena i sin helhet gå in på: https://equmeniakyrkan.se/tro/forbonskalender/#forbonskalender

Guds ord                                                                                           Psaltarpsalm 62

Bara hos Gud finner jag ro, från honom kommer min räddning. Han är klippan som räddar mig, min borg där jag står trygg. Hur länge skall ni ansätta mig, samfällt storma an som mot en lutande vägg, en fallfärdig mur? De har enats om att störta ner mig. De älskar svek, med munnen välsignar de, men i sitt hjärta förbannar de. Bara hos Gud finner jag ro, från honom kommer mitt hopp. Han är klippan som räddar mig, min borg där jag står trygg. Från Gud kommer min hjälp och min ära, Gud är min tillflykt, min starka klippa. Sätt alltid din lit till honom, du folk, öppna ditt hjärta inför honom. Gud är vår tillflykt. Bara en vindfläkt är människorna, de dödliga endast ett bländverk. Läggs de i vågskålen höjer den sig, ja, de är lättare än luft. Lita inte till våld, sätt inte ert hopp till rövat gods. Om än er rikedom växer, förtrösta inte på den. Ett har Gud talat, två ting har jag hört: att Gud har makten, att du, Herre, är trofast. Du lönar var och en efter vad han har gjort.

Bön (ur Kyrkoårets gudstjänster 2022–2023, s 168)

Gud, du låter stjärnorna lysa och ger stoff åt det levande. Du förser myrorna och larverna med föda. Du finns i det största och i det minsta.

Gör oss eftertänksamma och besinningsfulla. Gör oss varsamma med din skapelse, i det stora lika väl som i det lilla. Låt havsörnens vida vingar få oss att stanna upp, överraskas och häpna. Led oss in i kärlekens rum så att vi kan akta din skapelse, förundras, förvånas och älska. Amen

Välsignelse (ur Bönboken – tradition och liv, nr 537)

Må solens strålar värma dig om dagen. Må månens sken omsluta dig om natten. Må Gud ständigt hålla dig i sin famn, bevara dig från fruktan, skydda dig mot skada, välsigna dig med kärlek och skänka dig sin frid.

Jag önskar er alla en riktigt härlig och välsignad sommar! Pastor Johanna