Veckobrev vecka 16

Nu på söndag är det vår sista gudstjänst på Lindgården. Visst känns det lite konstigt att lämna det som varit vår tillfälliga gudstjänstlokal under 1 år och 8 månader. Men samtidigt känns det fantastiskt att väldigt, väldigt snart kunna få ta våra nya lokaler i bruk. Vi tackar boende och personal på Lindgården för den här tiden!

På söndag är det insamling till Equmeniakyrkans nationella arbete. Då får vi också en ny församling – Bjursås missionsförsamling i Rättvik – att be för i den nationella bönekedjan. Sävaråkyrkan i Sävar ber för oss i Ansgariiförsamlingen.

I onsdags var det slutsamråd inför slutbesked. Först när vi får papper på det kommer vi att kunna ta våra lokaler i bruk. Det innebär att det blir lite tajt med tid att flytta in och få ordning innan invigningen. Men vi får göra så gott vi kan och vara rädda om varandra.

_______________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

*Specifika gåvor till kyrkbygget märker du med ”Nya kyrkan”

*Festkvällen (250 kr/person) märks med ”Fest” och namn

_______________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 23/4

10.00 Gudstjänst.Johanna Johansson och Lennart Johansson.Sång Ingrid Gabrielsson. Insamling till Equmeniakyrkans nationella arbete. Samlingssalen, Lindgården.

Måndag 24/4

18.30 Kören övar i Equmeniakyrkan Huskvarna.

Tisdag 25/4

9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

14.00 Redaktionskommittén träffas på Lindgården.

19.00 Bön hemma hos Gunnel Karlsson, Andréevägen 72.

Onsdag 26/4

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

Torsdag 27/4

18.00 Scouterna har ledigt.

Invigningshelg den 28–30 april

Fredag 28/4

15.00–17.00 Öppet Hus med eftermiddagsfika i Ansgariikyrkan. Kom och titta på de nya lokalerna!

19.00 Tacokväll för alla åldrar. Kom själv, med familj eller med vänner. Umgås och trivs! Vi tar inte ut någon avgift, men vi hoppas att du har möjlighet att ge en frivillig gåva.

21.00 Konsert med Emi Li. Fritt inträde. Konserten arrangeras i samarbete med Bilda. Emi Li har spelat både i folkparker och på festivaler. 2018 vann hon musiktävlingen P4 Nästa. Emi Li är uppvuxen i Vättersnäs.

Lördag 29/4

11.00–13.00 Öppet Hus med juice och snacks. Här ges ytterligare en möjlighet att spana in Ansgariikyrkans nya lokaler.

17.00 Invigningsceremoni utanför Ansgariikyrkan. Immanuel Bleck spelar.

Ca 18.00 Festkväll med program och buffé. Endast föranmälan. Fullbokat!

Söndag 30/4

10.00 Högtidsgudstjänst med nattvard. Invigning av gudstjänstrummet. Johan Einarsson (regional kyrkoledare), Johanna Johansson m fl. Kören sjunger.

Kyrkkaffe med tårta.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.

21.00 Vårfirande vid Sannabadet. Talare Ann-Marie Nilsson. Körsång. Scouterna säljer korv från 20.30.

Lite längre fram:

Lördagen 3/6

Jesusmanifestation i Jönköping. Läs mer på https://bridgebuilder.nu/

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel. Var rädda om varandra och stanna hemma vid förkylningssymptom.

Veckans böneämnen:

– Tillsammans med våra vänner i Sundi-Lutete ber vi om att barnen och ungdomarna i våra församlingar ska få möta och följa Jesus Kristus.

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för Immanuelskyrkan (Equmeniakyrkan)

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Spanien. Gud, vi ber för vår samarbetsorganisation i Spanien, FIEIDE, för det arbete de står i och för våra vänskapsförsamlingar. Vi ber för de platser i landet där det de kommande åren är ett särskilt fokus på mission. Vi ber för projektets moderförsamlingar. Vi ber också för de samtal som har börjat mellan församlingsmedlemmar i Sverige och pastorer i Spanien.

Equmenia. Gud, vi ber för Equmenias nationella scoutläger “Större” som ska arrangeras sommaren 2024. Var med lägerledningen och alla funktionärer i planeringsarbetet så att lägret blir en plats där våra scouter kan växa i gemenskap med varandra och Jesus.

Skapelsen. Gud, vi ber om att fyllas av kärlek till hela din skapelse! Lär oss att leva med större varsamhet.

– Vi är en del i Equmeniakyrkans nationella bönekedja. Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Bjursås missionsförsamling i Rättvik.

Guds ord                                      3e söndagen i påsktiden/Den gode herden

(Psaltaren 23)

Herren är min herde, ingenting skall fattas mig. Han för mig i vall på gröna ängar, han låter mig vila vid lugna vatten. Han ger mig ny kraft och leder mig på rätta vägar, sitt namn till ära. Inte ens i den mörkaste dal fruktar jag något ont, ty du är med mig, din käpp och din stav gör mig trygg. Du dukar ett bord för mig i mina fienders åsyn, du smörjer mitt huvud med olja och fyller min bägare till brädden. Din godhet och nåd skall följa mig varje dag i mitt liv, och Herrens hus skall vara mitt hem så länge jag lever.

Bön (ur Psalmer och Sånger)

Barmhärtige Gud, som lät din Son ge sitt liv för oss för att sedan uppstå, låt honom vara vår herde och leda oss genom kamp och fara, till vila, glädje och evigt liv. I Kristi, den uppståndnes namn. Amen

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor