Påsken närmar sig. På söndag är det Palmsöndagen och vi går in i Stilla veckan (i andra traditioner även kallad Stora veckan eller Heliga veckan). Vi har också samlingar på Skärtorsdagen och Långfredagen, på Lindgården, och en gemensam Påskdagsgudstjänst i Equmeniakyrkan Huskvarna.
När det gäller kyrkbygget så är de stora fönsterglasen nu monterade och ytterdörrarna är på gång. Innerdörrarna levereras tyvärr inte förrän efter påsk.
Kom ihåg att bjuda in vänner och bekanta och de ni knappt känner till Invigningshelgen. Jag vill varmt rekommendera Tacokvällen på fredagen och konserten med Emi Li. Om man bara är nyfiken på lokalerna kan man komma till Öppet Hus (under fredagseftermiddagen och lördagsförmiddagen).
Vem är då Emi Li? Kanske vet du redan vem hon är. Hon heter Emilie Höijer och är uppväxt i Vättersnäs och har varit scout i Ansgariikyrkan. Hon debuterade som artist 2017 och året därpå vann hon tävlingen P4 Nästa. Vill du lyssna på henne så finns hon på YouTube.
______________________________________________________________
Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens
bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162
*Specifika gåvor till kyrkbygget märker du med ”Nya kyrkan”
______________________________________________________________
Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:
10.00 Gudstjänst med nattvard. Johanna Johansson och Karl-Ivar Karlsson. Sång Bernt Nilsson. Samlingssalen, Lindgården.
16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg. Samlingssalen, Lindgården.
18.30 Kören är ledig.
Tisdag 4/4
9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna.
14.30 Andakt på Rosengårdens äldreboende. Johanna Johansson, Curt Olofson, sånggrupp.
19.00 Bön hemma hos Gunnel Karlsson, Andréevägen 72.
Onsdag 5/4
10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).
15.00 RPG i Allianskyrkan. Vårfest med Roland Eckerby
Torsdag 6/4 Skärtorsdagen
11.00 Andakt på Österängens äldreboende. Karl-Ivar Karlsson o Maj Ljungberg.
18.00 Påsklov. Scouterna har ledigt.
19.00 Vaka med Jesus. Agapemåltid med nattvard. Karl-Ivar Karlsson och Johanna Johansson. Samlingssalen, Lindgården.
Fredag 7/4 Långfredagen
10.00 Gudstjänst Johanna Johansson, Curt Olofson och Åsa Lauenstein. Samlingssalen, Lindgården.
Söndag 9/4 Påskdagen
10.00 Gudstjänst i Equmeniakyrkan Huskvarna. Johanna Johansson och Leif Gunnevik. Sång Pärlorna, Stefan Sturesson och Robin Mållberg.
Måndag 10/4 Annandag Påsk
Pilgrimsvandring från olika platser (och olika tider) till Vidablick, Bankeryd.
16.00 Pilgrimsmässa på Vidablick med Hans-Erik Lindström m fl.
(detaljerad info finns i Veckobrevet från vecka 11)
Lite längre fram:
Invigningshelgen den 28–30 april
Fredag 15–17 Öppet Hus
19 Tacokväll för alla åldrar
21 Konsert med Emi Li
Lördag 11–13 Öppet Hus
17 Invigning
Festkväll med program och buffé
(för medlemmar+några speciellt inbjudna)
Söndag 10 Högtidsgudstjänst med nattvard. Kyrkkaffe.
16 Gudstjänst på arabiska
21 Vårfirande vid Sannabadet
Lördagen 3/6
Jesusmanifestation i Jönköping
Ändringar i programmet kan ske med kort varsel. Var rädda om varandra och stanna hemma vid förkylningssymptom.
– Tillsammans med våra vänner i Sundi-Lutete, Kongo-Kinshasa, ber vi att påskens budskap ska få nå in i våra hjärtan och påverka våra liv.
– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för Ansgariikyrkan (Equmeniakyrkan)
Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:
– Färdplan. Gud, vi ber för Equmeniakyrkans församlingar och för vår gemensamma samfundsorganisation. Vi ber om vägledning och klarsyn, om att få växa i kärlek så att vi kan avgöra vad som är väsentligt. Tack att vi tillsammans får be och arbeta för ditt rike i vår tid.
– Skapelsen. Gud, vi ber om att fyllas av kärlek till hela din skapelse och om ögon som ser storheten i dina verk! Lär oss att leva med större varsamhet.
Guds ord Palmsöndagen/Vägen till korset
(Filipperbrevet 2:5–11)
Låt det sinnelag råda hos er som också fanns hos Kristus Jesus. Han ägde Guds gestalt men vakade inte över sin jämlikhet med Gud utan avstod från allt och antog en tjänares gestalt då han blev som en av oss. När han till det yttre hade blivit människa gjorde han sig ödmjuk och var lydig ända till döden, döden på ett kors. Därför har Gud upphöjt honom över allt annat och gett honom det namn som står över alla andra namn, för att alla knän skall böjas för Jesu namn, i himlen, på jorden och under jorden, och alla tungor bekänna att Jesus Kristus är herre, Gud fadern till ära.
Bön (ur Bönboken – tradition och liv, nr 278) Bön i stilla veckan
*Sju böner vår Herre har lärt oss. Sju ord ifrån korset ljöd. Sju dagar i stilla veckan vi minns hans pina och död. *På söndag, se svängande palmer och mantlar i vägens damm. Hör jublande hyllningsropen, när Herren rider där fram. *På måndag han månglarna driver ur templet med gisselslag men öppnar sin famn mot barnen och hjälper den, som är svag. *På tisdag han gråter på berget: ”Jerusalem, stad utan tro, hur gärna jag velat samla de barn som här i dig bo. *På onsdag med dyraste olja Maria hans fötter tvått. För klingande silverslantar har Judas Herren förrått. *På torsdag, se brödet och vinet han delar kring bordets rund. Men ingen med honom vakar i mörk Getsemanestund. *På fredag, hör kvinnorna gråter kring korsträ och törnekrans. Itu rämnar templets förlåt, och solen mister sin glans. *På lördag, se tung är stenen, sigillet är satt därpå. I graven väntar vår Herre att ut i påskljuset gå.
Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor