Veckobrev vecka 9

En speciell folder har tryckts upp och kommer att delas ut i samma områden som vårt blad. Den berättar om kyrkbygget, invigningen och möjligheten att vara med och bidra ekonomiskt. Det finns ett antal fysiska exemplar om du har någon/några du vill skicka till eller dela ut till. (Gäller till de som inte nås av vår ordinarie utdelning). Foldern finns också i digital form att skicka ut till de som kan vara intresserade. För dig som får detta Veckobrev som ett mail finns foldern med som en bifogad fil.

Måndagsbönen flyttar under mars och april till tisdagar. Detta för att några av deltagarna även ska kunna vara med på körövningarna. (Kören har just nu ledigt, men övningarna återupptas måndagen den 13 mars).

_______________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på församlingens

bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

Specifika gåvor till kyrkbygget märker du med ”Nya kyrkan”

_______________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 5/3

10.00 Gudstjänst med nattvard Johanna Johansson och Curt Olofson. Sång o musik Jessica Göthberg och Anders Tingsvik. Samlingssalen, Lindgården.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg. Samlingssalen, Lindgården.

Tisdag 7/3

9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

19.00 Bön hemma hos Gunnel Karlsson, Andréevägen 72.

Onsdag 8/3

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

10.00 Redaktionskommittén träffas på Lindgården.

16.00 Styrelsen träffas på Lindgården.

Torsdag 9/3

11.00 Andakt på Österängens äldreboende. Johanna Johansson, Curt Olofson och sånggrupp.

18.00 Scouterna träffas i Equmeniakyrkan Huskvarna.Patrullkväll.

Fredag 10/3

11.00 Bibelsamtal och bön. Konferensrummet, Lindgården.

Lördag 11/3

19.30 Connect – ungdomsmöte i Fjällstugan.

Söndag 12/3

10.00 Gudstjänst Jan Eirestål och Karl-Ivar Karlsson. Sång Anna Eriksson. Bön- och offerdag för Equmeniakyrkans diakon- och pastorsutbildningar. Samlingssalen, Lindgården.

Kommande: Invigningshelg den 28–30 april.

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel. Var rädda om varandra och stanna hemma vid förkylningssymptom.

Veckans böneämnen:

– Vi tackar Gud för våra vänner i Sundi-Lutete, Kongo-Kinshasa, och önskar dem Guds välsignelse.

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för Andreasförsamlingen, Fjällstugan (Equmeniakyrkan)

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Evangelisation.  Gud, vi ber för evangelisterna i Equmeniakyrkan och för de sammanhang de finns i. Tack för möjligheterna vi har att ge evangeliet vidare i vår tid. Vi ber om kreativitet och mod att finna nya vägar!

Ryssland. Vi ber för våra systerkyrkor i Ryssland där atmosfären förändrats i församlingarna av myndigheters hot, kontroll och repressalier. Vi ber för de pastorer och församlingsmedlemmar som vågar opponera sig och de som tvingats fly. Vi ber för de lekmannapastorer vars utbildning vi stödjer. Vi ber också för de företagare i Business Coaching-programmet som har det kämpigt i de nya ekonomiska förhållandena.

Skapelsen. Gud, vi ber om hjälp att leva i fred med hela skapelsen och att gå kärlekens väg på jorden.

– Vi är en del i Equmeniakyrkans nationella bönekedja. Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Centrumkyrkan Flen.

Guds ord                                      2a söndagen i fastan/Den kämpande tron

(Hebreerbrevet 11:23–27

I tro höll Moses föräldrar sitt nyfödda barn gömt i tre månader, eftersom de såg att det var ett vackert barn, och de lät sig inte skrämmas av kungens påbud. I tro vägrade Mose som vuxen att låta sig kallas son till faraos dotter. Han ville hellre fara illa tillsammans med Guds folk än ha en kortvarig glädje av synden. Han såg fram mot lönen som väntade och räknade den smälek som Messias får utstå som en större rikedom än Egyptens skatter. I tro lämnade han Egypten och fruktade inte kungens vrede utan höll ut, därför att han liksom såg den Osynlige.

Bön (ur Psalmer och Sånger)

Gud, du möter oss med välsignelse och helar oss när vi söker dig. Gör oss uthålliga i hoppet, hängivna i kärleken och fasta i tron. I Jesu namn. Amen.

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor