Kallelse till församlingsmöte/Veckobrev v 48

Kallelse till församlingsmöte onsdagen den 25 januari kl 18.00 på Lindgården. Ärende: Beslutsärenden kring kyrkbygget.

____________________________________________________________

Det händer mycket i mitt liv just nu. Igår kväll (torsdag den 1 december) blev jag mormor. Det känns helt fantastiskt! När jag skriver detta sitter jag på BB i Borås och lyssnar till andetagen från min sovande dotter och några enstaka gnyenden från den lille pojken som föddes för mindre än ett dygn sedan. Torsdag nästa vecka (8/12) är det begravning för min pappa. Så på kort tid har jag fått uppleva både ett liv som tar slut och ett nytt litet liv som börjar. Det är sorg och det är glädje och på något konstigt positivt sätt, känns det som att allt är nåd, bara nåd!

Kyrkbygget är i full gång och vi har nu öppnat upp för att ge specifika gåvor till detta. Både medlemmar och andra är välkomna att bidra. Om du vill ge en gåva använder du vårt bankgiro eller swish (se nedan) och märker din gåva ”Nya kyrkan”.

Missa inte att anmäla dig till Grötfesten lördagen den 17/12 kl 15.00 (mer info i kalendern nedan).

_____________________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på

församlingens bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

_____________________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 4/12

10.00 Gudstjänst med nattvard. Ing-Marie G Jönsson och Karl-Ivar Karlsson. Sång och musik Margareta Casservik och Hans Carlén.

Måndag 5/12

18.30 Körens julfest i Equmeniakyrkan Huskvarna.

Tisdag 6/12

9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

Onsdag 7/12

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

Fredag 9/12

11.00 Bibelsamtal och bön. Samlingssalen, Lindgården.

Lördag 10/12

19.30 Connect. Ungdomsmöte i Missionskyrkan Taberg.

Söndag 11/12

10.00 Gudstjänst Johanna Johansson och Gunnel Olofson. Sång Curt Olofson.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.

Lördag 17/12

15.00 Grötfest för alla åldrar. Lucia med följe kommer. Anmälan till pastor Johanna Johansson senast måndag 12/12. Pris 50 kr/person, men gratis för alla över 80. Samlingssalen, Lindgården.

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel. Var rädda om varandra och stanna hemma vid förkylningssymptom.

Veckans böneämnen:

– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete, Kongo, blir vår bön och tacksägelse i december månad: Tack gode Gud för undret i Betlehem. Tack för denna outsägligt stora gåva du gett oss i Jesus Kristus. Hjälp oss att kunna berätta denna sanning till dem vi möter. Herre välsigna våra församlingar att kunna vara ett ljus i mörkret, ett salt i förruttnelsen, och ett hopp för evigheten. ”Väldet ska bli stort, fredens välsignelse utan gräns” (ur Jesaja 9:7)

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för Råslätts församlingsgemenskap (SAM/EFK)

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Region Stockholm. Gud, vi ber för Region Stockholm. Vi ber om kreativitet och glädje i arbetet med att vara kyrka för världens skull, vi ber om mod att söka och leva Guds rike mitt i den tid som är. Tack för stora och små gemenskaper, för de som funnits länge och de som just kommit till.

Kongo Kinshasa. Gud, vi ber för våra systerkyrkor i Kongo Kinshasa, CEC och CEBU. Vi ber för dem i de utmaningar som de står i. Vi ber särskilt för CEBU och att du ska lägga din helande hand över kyrkan. Gud, vi ber även för våra missionärer i Luozi, var med dem i deras arbete och ge dem ditt stöd i deras arbeten inom sjukvård och evangelisation.

– Vi är en del i Equmeniakyrkans nationella bönekedja. Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Centrumkyrkan Flen.

Guds ord                                               2 sön i advent/Guds rike är nära

(Psaltaren 85:9–14)

Jag vill höra vad Gud säger.
herren förkunnar välgång
för sitt folk och sina trogna
och för de redbara.
De som fruktar honom har nära till hans hjälp,
hans härlighet bor i vårt land.
Godhet och trofasthet möts,
fred och rättvisa omfamnar varandra.
Trofasthet spirar ur jorden,
rättvisa blickar ner från himlen.
Herren själv ger allt gott,
vårt land ger sin gröda.
Rättvisa går framför honom,
fred och välgång i hans spår.

Bön (hämtad från: https://blogg.svenskakyrkan.se/vandravagen/2015/12/04/bon-i-adventstid/)

Herre, också jag behöver förnyas i advent. Men jag kan det inte själv. Kom du till mig och hjälp mig. Fyll varje dal, sänk varje berg, räta allt krokigt. Ta bort avundsjuka och bitterhet och högmod. Ge mig istället av din kärlek, din ödmjukhet, din renhet. Herre jag ber också för vår värld. Bana dig väg genom allt oärligt och självbelåtet. Sänd budbärare med något av Johannes glöd och kraft. Väck alla som sover. Hjälp oss helhjärtat vända om till dig. Kom sedan med all din rika välsignelse. Amen

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor