Veckobrev v 39

Jag har spanat lite på bygget i veckan och kan rapportera att L-stöden har börjat sättas på plats. Och i torsdags samlades scouter och ledare, från både Equmeniakyrkan Huskvarna och Ansgarii, för en stjärnspårning på en äng i närheten. Jag trivdes, som fisken i vattnet, eftersom jag fick ansvara för en kontroll där scouterna skulle lösa chiffer.

På onsdag är det RPG i Allianskyrkan. Om någon har missat det så kan jag berätta att Ansgariikyrkans, Allianskyrkans och Korskyrkans RPG-föreningar har gått ihop och bildat RPG Jönköping Öst. Så det varierar, mellan dessa tre, i vilken kyrka programmet hålls. Ta för vana att kolla noga, så du tar dig till rätt kyrka.

Lördagen den 8 oktober kl 15.00 har vi årsmöte. Det blir servering (typ smörgåstårta). Förutom sedvanliga förhandlingar, kommer det även information om bygget av nya kyrkan och möjlighet att ställa frågor. Söndagen den 9 oktober har vi Årshögtid. Framtidsgruppen ansvarar för gudstjänsten, men också för efterföljande Församlingsforum då vi får fundera kring församlingen. Vilka är vi? Vad utmärker vår församling? Vad är vårt ”DNA”?

Har du ungdomar i din närhet? Tipsa gärna om Connect! Ett ungdomsmöte i Equmeniakyrkans regi, som vandrar runt mellan olika platser. Den här gången (lördag 8/10) är det i Fjällstugan.

Tisdag-onsdag är jag på Wettershus med JKS (Jönköpings Kristna Samarbetsråd).

_____________________________________________________________________

Veckooffer (eller andra gåvor) kan sättas in på

församlingens bankgiro 358-8969 eller Swish 123 52 88 162

_____________________________________________________________________

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Söndag 2/10

10.00 Gudstjänst med nattvard. Karl-Ivar Karlsson. Sång Clas Adolfson. Samlingssalen, Lindgården.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg. Samlingssalen, Lindgården.

Måndag 3/10

19.00 Bön hemma hos Ann-Britt Gällring.

Tisdag 4/10

9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

Onsdag 5/10

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

15.00 RPG/Daglediga i Allianskyrkan. Margareta Andermo. Sång Caroline Björnberg.

16.00 Konfa Extended träffas på Lindgården.

Torsdag 6/10

18.00 Scouterna. ”Inför scoutinvigning” i Equmeniakyrkan Huskvarna.

Fredag 7/10

11.00 Bibelsamtal och bön. Samlingssalen, Lindgården.

Lördag 8/10

15.00 Församlingens Årsmöte. Samlingssalen, Lindgården. Servering.

19.30 Connect ungdomsmöte i Fjällstugan.

Söndag 9/10

10.00 Årshögtid – Gudstjänst ”Vidare mot Framtiden” Johanna Johansson m fl från Framtidsgruppen. Sång Anna Eriksson. Bön- och offerdag för Equmenia (nationellt). Samlingssalen, Lindgården. Servering. Församlingsforum med Framtidsgruppen: Ansgariikyrkans församling – vilka är vi? Vad utmärker vår församling? Vad är vårt ”DNA”?

Ändringar i programmet kan ske med kort varsel.

Var rädda om varandra och stanna hemma vid förkylningssymptom.

Böneämnen v 39:

– Vår vänförsamling i Sundi-Lutete har ett stort ansvar för sjukhuset i Sundi, för hälsovården i distriktet och för alla de dispensärer som finns i de större byarna runt Sundi. Det är långa, svåra och kostsamma transporter och det är brist på sjukvårdsmaterial, el och rent vatten. Under oktober månad ber vi för de personer som arbetar med hälso- och sjukvården i området. Vi ber att de ska kunna utföra sina uppgifter på bästa sätt och vi ber om tillgång till rent vatten, el och till det sjukvårdsmaterial som behövs. Vi ber också för ekonomin och för att vägarna och transporterna ska bli säkrare.  

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för Korskyrkan (Evangeliska Frikyrkan EFK)

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Församlingsgrundande. Gud, vi ber för nya gemenskaper som växer fram i vårt land. Vi ber om din omsorg och din ledning i arbetet med att forma nya mötesplatser för tro och liv. Tack för alla som bidrar med tid och liv i detta arbete!

Ryssland. Gud, vi ber för den oerhört svåra situation som människor i Ryssland befinner sig i. Vi ber om klarhet i en splittrad vardag. Vi ber om fred. Vi tackar för att människor söker sig till kyrkor, och för de många samtal som uppstår kring tro. Vi ber att arbetet med Business Coaching och de webbaserade seminarierna ska få fortsätta mitt i allt. Vi ber att de skall bli till hjälp och välsignelse för många. Tack att Du är med mitt i allt, oavsett var vi befinner oss.

– Vi är en del i Equmeniakyrkans nationella bönekedja. Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Centrumkyrkan Flen.

Guds ord                                               Den helige Mikaels dag/Änglarna

(Psaltarpsalm 103:19–22)

Herren har rest sin tron i himlen, allt är underlagt hans välde.

Lova Herren, ni hans änglar, starka hjältar, som gör vad han befallt!

Lova Herren, hela hans härskara, ni som tjänar honom och gör hans vilja!

Lova Herren, alla hans verk, överallt i hans välde! Lova Herren, min själ!

Välsignelse (ur Bönboken – tradition och liv, nr 655)

Må Guds omsorg vara med oss, de heliga änglarna beskydda oss, människor och djur glädja oss och Guds nåd ge vårt hjärta frid.

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor