Veckobrev v 36

På söndag är det val till riksdag, region och kommun. Glöm inte att rösta! Om du inte har gjort som jag och redan förtidsröstat förstås.

Den här helgen har vi några volontärer från Ansgariiförsamlingen på Strandgården. Vi ber att de ska få några goda dagar där.

Var rädda om varandra och stanna hemma vid förkylningssymptom.

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Lördag 10/9

19.30 Connect. Ungdomsmöte i Immanuelskyrkan.

Söndag 11/9

10.00 Gudstjänst Jan Eirestål och Britt-Louise Ottosson. Sång Maja Linusson.

Samlingssalen, Lindgården.

16.00 Gudstjänst på arabiska. Eddy Herreborg.

Måndag 12/9

19.00 Bön hemma hos Ann-Britt Gällring, Birkagatan 10.

Tisdag 13/9

9.00 Vandringsgruppen. Samling vid Equmeniakyrkan Huskvarna.

15.00 Stickcafé i Ljusgården på Lindgården.

Onsdag 14/9

10.00 Promenadgruppen. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

Torsdag 15/9

10.00 Redaktionskommittén träffas på Lindgården.

18.00 Scouterna. Patrullkväll i Gläntan. Samling vid Ansgariikyrkan (Severins parkering).

Fredag 16/9

11.00 Bibelsamtal och bön. Samlingssalen, Lindgården.

11.30 Samradio 98,5 MHz. Lars-Anders Kjellberg

Söndag 18/9

17.00 Under Ytan. Gudstjänst med nattvard och flera olika bönestationer. I övrigt kan det vara olika upplägg utifrån gudstjänstgruppens inspiration. Samlingssalen, Lindgården.

Böneämnen v 35:

– Tillsammans med vår vänförsamling i Sundi-Lutete ber vi, under september månad, för barnen och ungdomarna i våra församlingar. Vi ber att de som hittat tron ska få kraft att i vardagen våga stå upp för sin tro. Vi ber att de ska få vara förebilder för sina icke kristna kamrater. Vi ber också att de ska vara lyhörda när Gud kallar dem till olika uppgifter i Guds rike.

– Tillsammans med kyrkorna i Jönköping ber vi för Sankta Maria församling (Österns Assyriska kyrka)

Tillsammans med Equmeniakyrkorna i vårt land ber vi för:

Val i Sverige. Gud, vi ber för Sverige och för det val som idag äger rum. Vi ber om att människor i vårt land ska känna ett gemensamt ansvar för vårt nu och vår framtid och tackar dig för möjligheten att delta i demokratiska val.

Region Nord. Vi ber för Equmeniakyrkan Region Nord, för Växtpoolen i Norrbotten, för bibelskolan Bibelfjäll i Hemavan, och vi ber att du sänder arbetare till din skörd i norra Sverige. Vi ber särskilt för de församlingar som söker medarbetare just nu. Tack att du är den som kallar oss till dig och sänder oss ut i tjänst för ditt rike.

– Vi är en del i Equmeniakyrkans nationella bönekedja. Vi i Ansgariikyrkans församling ber för Centrumkyrkan Flen.

Guds ord                                                                     ”Valdagen”

(Romarbrevet 13:7–8, 10)

Ge alla vad ni är skyldiga dem, åt var och en det han skall ha: skatt, tullar, respekt, vördnad. Stå inte i skuld till någon, utom i er kärlek till varandra. Ty den som älskar sin medmänniska har uppfyllt lagen. Kärleken vållar inte din nästa något ont. Kärleken är alltså lagen i dess fullhet.

Bön (ur Bönboken – tradition och liv, nr 632)

Gud, du ger oss livet att dela, jorden att vårda och en mänsklighet att tjäna. Hjälp oss att tillsammans forma ett samhälle, där frihet och fred, rättvisa och sanning får råda. Gör oss uthålliga och djärva i kampen för ett liv i gemenskap, där var och en är sedd och älskad. Amen

Välsignelse (ur Bönboken – tradition och liv, nr 643)

Gud, välsigna i dag alla väljare, så att vi vet vad vi gör,

och alla valda, så att de vet va de ska göra.

Var inte rädd! Men var rädda om varandra! Johanna Johansson, pastor