Ansgariikyrkans Minnesgudstjänst

Välkommen till Ansgariikyrkans Minnesgudstjänst

söndagen den 9 januari kl 16.00 i Equmeniakyrkan Huskvarna

Vi minns och tar avsked av Ansgariikyrkan som byggnad. I gudstjänsten finns möjlighet att tända ljus och att lämna ifrån sig kyrknycklarna (för den som vill). Det finns möjlighet att sörja tillsammans, men vi hoppas också kunna förmedla hopp inför framtiden. Efter gudstjänsten blir det en Minnesstund med smörgåstårta och möjlighet att dela tankar om byggnaden som inte längre står kvar. Ansgariikyrkan har varit en plats med liv och rörelse. En kyrka för hela livet. En plats för Gudsmöten och gemenskap. Det finns säkert många minnen ni vill dela. Det kan ske som samtal vid borden, men också som ett förberett tal eller som ett enkelt delande. Vi vill gärna lyssna till dina minnen.

Anmäl gärna snarast, men senast tisdag 4/1, till pastor Johanna Johansson genom mail, sms eller samtal 070-610 64 36, pastorn@ansgariikyrkan.se

Kostnad 50 kr/person. Glöm inte meddela eventuella allergier eller specialkost.

Vet du redan nu att du vill tala vid minnesstunden efter gudstjänsten är det bra om du meddelar det också.

Varmt välkommen!