Orsaken till branden är nu klarlagd

Orsaken till branden i Ansgariikyrkan är nu klarlagd!

Det var ett blixtnedslag i byggnaden kl 02.01 natten mellan måndag och tisdag i förra veckan.

Ett gediget utredningsarbete har gjorts av polis och räddningstjänst under förra veckan och i början av den här veckan även av en inkallad expert. Det är många små pusselbitar som har fått läggas för att förstå vad som hänt. Den kamera som vi hade på taket har spelat en viktig roll. Dels var det genom den som Securitas såg att det brann med öppen låga och som fick dem att genast larma. Dels har den varit viktig i utredningsarbetet.  

Polisens utredare fastlägger att kl 02.01 slog blixten ned i kyrkan och antände vid takfoten på baksidan emot kapprummet. Undersökningen är avslutad och orsaken fastlagd.

Det är med stor lättnad vi tar emot beskedet att branden hade en naturlig orsak!

Johanna Johansson, pastor

(på församlingens ordförandes uppdrag)