Meddelande om bön

Observera

Denna text publicerades första gången den 26 mars, 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

سلام المسيح معكم

من اليوم وصاعدًا سيكون لدينا صلاة باتحاد مع بعضنا البعض بالمشاركة مع الكهنة وخدام الكنيسة والشعب وذلك في بيوتنا بين الساعة ٨ و  ٨ والربع مساءً في السويد وفي ارجاء العالم ً في الشرق وفي الغرب وبكل اللغات ، واثقين كل الثقة بان ربنا يسوع المسيح سيتدخل ويصنع معجزة، وبرغم ان الحالة غير مطمئنة ولا يستطيع احد ان يساعد بالحل ولكن الغير مستطاع عند البشر مستطاع عند الله.

من استطاع ان يبلغ كل من يعرف من أهل وأصحاب وجيران بذلك في كل ارجاء الأرض  لنكون بهذا الوقت متحدين بالصلاة والباقي نتركه لرب الأرباب .

الرب صخرتنا وقوتناً بدمه شفائنا.

نحن نعمل على ان نرسل لكم تأمل في كلمة الرب، على أمل ان تكون كلمة تعزية لكم ولنا وتشجعكم وتشجعنا على الاستمرار في ثباتنا مع الرب.

الرب يسوع بحفظكن ويحفظنا من كل شر وشبه شر. له كل المجد، آمين.

القس ادي وكارول هيريبورغ

 

Kristi fred vara med er.

Från och med idag kommer vi att ha en bön tillsammans med varandra i samarbete med prästerna i kyrkan. Vi alla tillsammans kommer att be från våra hem ‪kl 20:00 till 20:15 i Sverige och över hela världen i öst och i väst och på alla språk. Även om situationen ser dålig ut just nu, så står det i  Lukasevangeliet ‪18:27 Han svarade: »Det som är omöjligt för människor är möjligt för Gud.« Om ni kan sprida detta till  alla ni känner så att vi alla tillsammans kan förenas med bön vid denna tid. Resten lämnar vi till Herren vår Gud.

 

Hälsar Eddy Herreborg