Veckobrev jul-nyår-och trettondagshelgen

Observera

Denna text publicerades första gången den 19 december, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Hej!

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Torsdag 19/12

10.00 Bön och ljuständning i kyrkan

11.00 Andakt Österängens äldreboende. Leif Gunnevik, Besökssångarna.

Söndag 22/12

10.00 Musikgudstjänst tillsammans med Equmeniakyrkan Huskvarna i Equmeniakyrkan Huskvarna. Leif Larsson, Leif Gunnevik. Sång av gemensam körgrupp

16.00 Gudstjänst för arabisktalande. Eddy Herreborg

Julafton 24/12

11.00 Julbön. Leif Gunnevik. Sång David Gunnevik

Söndag 29/12

10.00 Gudstjänst i Ansgariikyrkan tillsammans med Equmeniakyrkan Huskvarna. Leif Larsson, Leif Gunnevik. Sång Anna Sickeldal

Nyårsafton 31/12

17.00 Nyårsbön. Karl-Ivar Karlsson, Margareta Olsson, sång Mats O. Pettersson

18.30 Nyårsfest i Equmeniakyrkan Huskvarna för alla åldrar. SMS:a eller ring anmälan till: Lena Pettersson 070-7831011 (pettersson53lena@gmail.com) Anneli Gunnevik 0761-762876 eller Ewa Sturesson 076-1762876.  Pris: 120-150 kr/person, familjepris till barnfamiljer.

Nyårsdagen 1/1

17.00 Ekumenisk mässa i Kristine kyrka, Svenska kyrkan Jönköping och Equmeniakyrkan Jönköping. Ann Aldén, Pär Sjöstrand, Daniel Wramhult, Ebbe Andreasson, Leif Gunnevik. Gemensam kör.

Torsdag 2/1

10.00 Bön och ljuständning

16.00 Andakt Lindgården. Leif Gunnevik, Besökssångarna

Söndag 5/1 Söndag Trettondedagsafton

10.00 Gudstjänst. Missionsinspiratör Equmeniakyrkan Karin Åkesson, Internationella rådet, Insamling till mission.

16.00 Gudstjänst för arabisktalande. Eddy Herreborg

Måndag 6/1 Måndag Trettondedag jul

14.00 Avslutning julkrubban vid Hovrättstorget.

Guds ord

 Det folk som vandrar i mörkret ska se ett stort ljus, över dem som bor i dödsskuggans land ska ljuset stråla fram. Du förökar det folk som du inte gett stor glädje. De ska glädjas inför dig som man gläds inför skördetiden, som man jublar när man delar byte. För du ska bryta deras bördors ok, deras skuldrors käpp och deras plågares stav, som på Midjans tid. Ja, varje stövel buren i stridslarm och varje mantel vältrad i blod ska brännas upp och förtäras av eld. För ett barn blir oss fött, en Son blir oss given. På hans axlar vilar herradömet, och hans namn är: Under, Rådgivare, Mäktig Gud, evig Far, Fridsfurste. Så ska herradömet bli stort och friden utan slut över Davids tron och hans rike. Det ska befästas med rätt och rättfärdighet från nu och till evig tid. Herren Sebaots lidelse ska göra detta (Jesaja 9:2-7).

 Bön

Himmelens och jordens Herre, du som låter denna heliga natt lysas upp av det sanna ljuset, låt oss alltid vandra i dess sken så att vi en gång i himmelen få skåda din härlighet. Du som med Sonen och den helige Ande lever och verkar från evighet till evighet. Amen

En välsignad jul och ett gott nytt 2020 i Jesu namn

önskar

Leif Gunnevik