Veckobrev 17-2019

Observera

Denna text publicerades första gången den 25 april, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Hej!

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

 

Torsdag 25/4

10.00 Bön och ljuständning i Kyrkan

18.00 Scouterna samlas

Fredag 26/4

10.30 Samradio 98,5 med Sven-Ove Rylner: Radio Vättervåg 40 år

Städvecka vecka 17: Städhelg 26-27 april med fika från kl.18.00. Det går också bra att städa kommande vecka (vecka 18).

Lördag 27/4

14.30 Årsmöte Klintagården, Strandgården & Strandgårdens stödförening. Plats: Immanuelskyrkan

Söndag 28/4

17.00 Under Ytan: ”Påskens vittnen”.  Sång, drama, Nattvard. Anna Eriksson, Ann-Britt Gällring m.fl

Måndag 29/4

19.00 Bön i kyrkan (Sällskapsrummet)

 

Tisdag 30/4 Valborgsmässoafton

09.00 Vandringsgruppen samlas utanför Equmeniakyrkan Huskvarna

20.30 Vårfirande vid Sannabadet. 21.00 vårtal av Athanasios Serakis, rektor på Österängsskolan, Ansgariikyrkans kör, insamling till Diakonia, fyrverkeri, Equmenias scouter serverar korv från kl 20.30. Samarr. med Vättersnäs Förening

Torsdag 2/5

10.00 Bön och ljuständning i Kyrkan

18.00 Scouterna samlas

Söndagen 5/5

Gudstjänst: ”Den gode herden”, Leif Gunnevik, Lennart Johansson, Åsa Lauenstein. Sång Pär Thibom och Anders Tingsvik.  Samradion direktsänder gudstjänsten

 

Equmeniakyrkans Kyrkokonferens närmar sig med start onsdag 29 maj och avslutas sönd 2 juni. Det blir många gudstjänster, seminarier och kvällssamlingar.  Vill man vara med på Festkvällen torsdag 30/5 17.30 måste man anmäla sig ( kostnad 150 kr). För mer information se hemsidan  www.equmeniakyrkan.se/kyrkokonferensen

 

Guds Ord

Jag sjunger om din storhet, Gud, min konung, nu och för evigt prisar jag ditt namn. Dag efter dag vill jag prisa dig, nu och för evigt sjunga ditt lov. Stor är Herren, högt är han prisad, ingen kan fatta hans storhet- Släkte efter släkte skall hylla dina verk och vittna om dina väldiga gärningar. De skall tala om din härlighet, ditt höga majestät, och de under som du gör vill jag besjunga. De skall prisa din fruktansvärda makt, och din storhet vill jag förkunna. De skall ropa ut din stora godhet och jubla över din trofasthet (Psaltaren 145:1-7).

Bön

Herre vår Gud, hjälp oss som nu har firat påsk att bevara korsets och uppståndelsens evangelium i våra hjärtan och vittna om det med våra liv. Genom Jesus Kristus, vår Frälsare. Amen

Låt oss fortsätta att be om Herrens ledning och välsignelse i arbetet med att rekrytera pastor till församlingen

Guds Välsignelse! 

Leif Gunnevik