Veckobrev 16-2019

Hej!

Församlingens verksamhet heliga veckan:

Skärtorsdag 18/4

10.00 Bön och ljuständning i Kyrkan

18.00 Påsklov – ingen scoutsamling

19.00 Gemenskapsmåltid med Nattvard: ”vaka med Jesus”. Karl-Ivar Karlsson, Leif Gunnevik  m.fl.

Långfredag 19/4

10.00 Gudstjänst: Korset – försoningens plats”. Leif Gunnevik, Britt-Louise Ottosson, Karl-Ivar Karlsson. Orgel och cello Åsa Lauenstein

Påskdagen 21/4

Gudstjänst: ”Kristus år uppstånden!” Leif Gunnevik, Britt-Louise Ottosson. Sång Emy och Alva Stahl. Utgångskollekt till Diakonia. Utblick

Tisdag 23/4

09.00 Vandringsgruppen samlas utanför Equmeniakyrkan Huskvarna

18.30-21.00 Samling i Immanuelskyrkan för alla funktionärer under kyrkokonferensen, alla i arbetsgrupperna, men även medarbetare och andra representanter från Jönköpings församlingar är välkomna. Det bjuds på fika. Mötet fokuserar på information och inspiration kring kyrkokonferensen som helhet, svarar på frågor och ser vad vi ytterligare nu och framöver behöver hjälpas åt med. Kika gärna in på hemsidan för konferensen: https://equmeniakyrkan.se/kyrkokonferens/kyrkokonferens-2019/

Med vänliga hälsingar,

Kyrkokonferensens ledningsgrupp:

Lennart Johansson, Leif Nilsson, Sofia Einarsson, Klas Johansson och Rebecka Hellqvist

Onsdag 24/4

10.00 Promenadgruppen samlas vid Ansgariikyrkan för promenad 40-45 min, därefter fika i Ansgariikyrkan, medtag eget fika.

10.00  Språkcafé

19.00 Cafékväll med Millan Holm-Tilling och Erik Tilling: ”När jag ser din himmel – sånger om hoppet som bär”

Torsdag 25/4

10.00 Bön och ljuständning i Kyrkan

18.00 Scouterna samlas

18.00 Styrelsen samlas

Fredag 26/4

10.30 Samradio 98,5 med Sven-Ove Rylner: Radio Vättervåg 40 år

Söndag 28/4

17.00 Under Ytan. Sång, drama, Nattvard. Anna Eriksson, Ann-Britt Gällring m.fl

Guds Ord

Jag vill tacka Herren av hela mitt hjärta i de rättrådigas krets, i menigheten. Stora är Herrens verk, de begrundas av alla som älskar dem. Höga och majestätiska är hans gärningar, hans rättfärdighet varar för alltid. Han låter oss minnas sina under. Nådig och barmhärtig är Herren, han ger föda åt dem som fruktar honom, hans minns för evigt sitt förbund (Psaltaren 111:1-5).

Bön

Kristus, du som samlar din kyrka kring nattvardens bord, förnya Guds förbund med oss. Fördjupa vår tro, ena din församling och sänd oss att tjäna så som du har tjänat. I Guds, Faderns, Sonens och den helige Andes namn. Amen

Låt oss fortsätta att be om Herrens ledning och välsignelse i arbetet med att rekrytera pastor till församlingen

Guds Välsignelse! 

Leif Gunnevik