Veckobrev 28-2018

Observera

Denna text publicerades första gången den 10 juli, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Hej!

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Torsdag 12/7

10.00 Bön och ljuständning i Kyrkan

Söndag 15/7

10.00 Gudstjänst i Ansgariikyrkan tillsammans med Equmeniakyrkan, Huskvarna. ”Jesus förhärligad”. Leif Gunnevik, Gunnel Olofson. Sång Curt Olofson.

Torsdag 19/7

16.00 Andakt på Lindgården. Curt Olofson, Besökssångarna.

Söndag 22/7

10.00 Gudstjänst i Equmeniakyrkan, Huskvarna. Kjell-Olof Hederos, Leif Larsson.

Under sommaren pågår många goda kristna konferenser och sommarmöten. Denna veckan pågår bl.a. Hönökonferensen 7-15 juli och 24-28 juli pågår Oas-sommarmöte i Varberg. Om du har möjlighet besök också gärna våra sommargårdar: Strandgården utanför Halmstad och Klintagården vid Köpingsvik på Öland.      

OBS! Viktig information:  Gemenskapsdagen på Solgläntan 25 augusti är framflyttad till ett senare datum.  Information om ny datum och tid kommer senare.  Styrelsen och Verksamhetsrådet  samlas på Solgläntan 25 augusti. 

Guds Ord

Medan han ännu talade sänkte sig ett lysande moln över dem, och ur molnet kom en röst som sade: ”Han är min älskade Son. I honom har jag min glädje. Lyssna till honom!” När lärljungarna hörde det, föll de skräckslagna ner på sina ansikten. Men Jesus gick fram och rörde vid dem och sade: ”Res er upp och var inte rädda!” Och när de lyfte blicken, såg de ingen annan utom Jesus  (Matteusevangeliet 17:5-8).

Bön

Evige Gud, som lät din Son bli människa och på förklaringsberget visade hans härlighet, öppna våra ögon så att också vi kan se vem han är och bekänna hans heliga namn, Jesus Kristus. Amen.

Ha en riktigt skön och härlig sommar!

Guds välsignelse!

Leif Gunnevik