Veckobrev 22-2018

Observera

Denna text publicerades första gången den 31 maj, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Hej!

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Torsdag 31/5

10.00 Bön och ljuständning i kyrkan

18.00 Scouterna samlas

Lördag 2/6

15.00-17.00 Församlingsmöte – samtal kring ”Framtiden”. Som förberedelse inför samtalen:   Lyssna gärna till Lasse Svenssons predikan på Kyrkokonferensen den 12/5 på din dator.https://www.youtube.com/watch?v=Rf0b2jJG59otal

Söndag 3/6

10.00 Gudstjänst med nattvard och dopbekräftelse. ”Vårt dop”. Leif Gunnevik. Karl-Ivar Karlsson.

Måndag 4/6

19.00 Bön i Kyrkan (Sällskapsrummet)

Onsdag 6/6 Nationaldagen

10.00 Ekumenisk bön för vår stad och för Sverige vid Bäckaby kyrkoruin i Stadsparken.

Torsdag 7/6

10.00 Bön och ljuständning i Kyrkan

11.00 Andakt på Österängens äldreboende. Karl-Ivar Karlsson m.fl.

18.00 Scouterna samlas

18.30 Församlingens verksamhetsråd samlas

 

Söndag 10/6

10.00 Gudstjänst. Lennart Bergström, Curt Olofson. Sång Klara Janmar och Hilma Hultqvist.

15.00-17.00 Vättersnäsdagen på Sannaängen. Hoppborg, uppvisning av brandkår och polis, hästridning, scouterna visar sin verksamhet, Husqvarna AB demonstrerar produkter. Glass till barnen, medtag egen fikakorg. Arrangör: Vättersnäs förening.

 

Guds Ord

Kom och se Guds gärningar, hans väldiga verk bland människor. Han förvandlade havet till torr mark, de gick till fots genom floden. Låt oss glädjas över honom. Han härskar för evigt i sin makt. Hans ögon vakar över folken – inga upprorsmän skall resa sig. Prisa vår Gud, alla folk, låt lovsången ljuda! Han bevarar oss vid liv, Han låter inte våra fötter slinta. Du prövade oss, o Gud, du renade oss som man renar silver. Du lät oss fastna i nätet, du slog oss i bojor, du lät människor rida fram över oss. Vi gick genom eld och genom vatten, men du förde oss ut i frihet (Psaltaren 66:5-12)

Bön

Livets Gud, tack för att du genom dopet förenar oss med Kristus i hans död och uppståndelse. Hjälp oss att dag för dag leva i vårt dop, och mogna i vår tro. I Jesu namn. Amen

Guds välsignelse

Leif Gunnevik