Veckobrev 44-2017

Observera

Denna text publicerades första gången den 2 november, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Veckobrev 44-2017

Hej!

Församlingens verksamhet de närmaste dagarna:

Torsdag 2/11

Scouterna har höstlov

Lördag 4/11

10.00 . Alla helgons dag. Gudstjänst med nattvard. Ljuständning till minne av hemgångna. Lennart Bergström, Karl-Ivar Karlsson. Sång Curt Olofson.

 

Måndag 6/11

19.00 Bön.

Onsdag 7/11

10.00 Språkcafé

Torsdag 9/11

18.00 Scouterna samlas

16.00 Andakt på Lindgården

Söndag 12/11

17.00 ”Det som håller oss vid liv”. En mässa med musik av Peter LeMarc, körerna Cantilena och Vox Populi med kompband och solister.  Körledare Håkan Sparf och Axel Dahlin. Leif Gunnevik leder mässan.

 

Bibelord

När Herren vände Sions öde, då var allt som om vi drömde: vi skrattade, vi sjung av glädje, och jublet steg från våra läppar. Då sade man bland folken: Herren har gjort stora ting med dem! Ja, Herren gjorde stora ting med oss, och därför var vi glada. Herre, vänd vårt öde, liksom du ger liv åt bäckarna i Negev. De som sår under tårar skall skörda med jubel. Gråtande går de och sår sin säd. Jublande kommer de och bär sina kärvar. (Psaltaren 126).

Bön

Levande Gud, vi tackar dig för de kvinnor och män som gått före oss i tron och med sina liv vittnat om dig. Låt oss följa deras exempel och tillsammans med dem en gång få stämma in i den stora lovsången inför ditt ansikte, i Jesu namn. Amen.

Allt gott i Kristus!

Leif Gunnevik