Musikcafé med Jan Mattson onsdag 19/4 kl 19.

Observera

Denna text publicerades första gången den 12 april, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Jan Mattson är pastor och trubadur med ett brett register. Han har medverkat i TV med visprogram och musikgudstjänster. Nu kommer han till Ansgariikyrkan med ett visprogram om Evert Taube. Det utgår från en tågresa Evert Taube gjorde tidigt i livet. Den förde honom både bort och hem.

I visprogrammet ”Resan med Taube” får vi följa med och stanna till vid flera av Taubes olika känslolägen. På perrongen möter vi förhoppningsvis också oss själva. Programmet innehåller både kända och okända visor, citat och texter, som målar upp flera sidor av Evert Taubes innehållsrika och långa liv. Jan Mattson sjunger och berättar, spelar flöjt och gitarr. Allsång blir det också.