Veckobrev 36-2015

Observera

Denna text publicerades första gången den 3 september, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Hej

Kalendern

Söndag 6 september

10.00 GUDSTJÄNST med nattvard

Lars-Anders Kjellberg. Ungdomsledare Lisa Brandt hälsas välkommen. Församlingsmöte.

Onsdag 9 september

18.30 Konfirmandinskrivning

Hemsidan fylls på med information. I kalendern finns info om vad som händer i kyrkan. Gilla också Ansgariikyrkans sida på Facebook. För närvarande har vi 96 som gillar sidan. Det är dags att passera 100-strecket!

Bibelord:

En är Herren, en är tron, ett är dopet, en är Gud och allas fader, han som står över allting, verkar genom allt och finns i allt. Ef 4:1:5b-6

Bön

Gud vår Fader, som i Kristus vill göra oss till ett, väck oss, så att vi inte finner oss i den splittring som kränker din kärlek och driver bort människor från din kyrka. Led oss allt djupare in i den enhet  som du vill ge oss. Genom Jesus Kristus, vår Herre. Amen.

Hälsningar

Lars-Anders Kjellberg